Przywódcy w serialu Lost – charakterystyka

W latach 2004-2010 ogromną popularnością na świecie, ale także w Polsce cieszył się serial „Lost”, czyli „Zagubieni”. Opowiadał historię rozbitków, którzy po katastrofie samolotu pasażerskiego znaleźli się na tajemniczej wyspie, pełnej niebezpieczeństw i zagadek. W serialu mieliśmy dwie główne role męskie, dwóch przywódców. Jacy byli? Czym się różnili?

Zdecydowanie najważniejszą postacią i głównym bohaterem był Jack Shephard, którego rolę odegrał Matthew Fox. Od Jacka zaczyna się zasadnicza akcja serialu. Leży on na ziemi, ranny, tuż po tym, jak samolot rozbił się na wyspie. Nie czeka – od razu rzuca się na ratunek potrzebującym współpasażerom. Jack szybko staje się przywódcą rozbitków. Choć może nie wszystkim się to podoba, to właśnie Shepard przyjmuje tę rolę w sposób poniekąd naturalny.

Jaki jest Jack? Nigdy nie odpuszcza. Za wszelką cenę chce ratować innych, mniej myśląc o sobie. Jak wiele razy podkreślone jest w serialu, Jack zawsze musi coś naprawiać, o czym świadczą retrospekcje z jego życia. Jest neurochirurgiem. Człowiek niezwykle ambitny, ale kierujący się przede wszystkim logiką i rozumem. Raczej nie ulega innym, ma swoje zdanie, choć jego postać ewoluowała wraz z trwaniem serialu. Niezwykle uparty.

Jackowi zależy na tym, by opuścić wyspę, co w pewnym momencie się udaje. Przypisuje sobie tę zasługę, choć szybko zaczyna żałować, że do tego doszło. Z przywódcy staje się osobą mocno zagubioną, niepewną, w pewnym momencie wręcz podporządkowuje się wrogowi i daje się wodzić za nos.

Drugim głównym bohaterem, który w pewnym momencie także przyjmuje cechy przywódcze, jest John Locke, którego rolę odegrał Terry O’Quinn. John jest inwalidą, któremu nie pozwolono w Australii wziąć udziału w rajdzie dookoła kontynentu. Wraca do Los Angeles z Sydney, lecz ulega katastrofie. Kiedy budzi się po upadku samolotu na wyspie, okazuje się, że może chodzić. Cud. Długo nie przyznaje się do tego faktu nikomu. Zostaje sam ze swoją tajemnicą. Cieszy się życiem i uważa, że wyspa jest niesamowita. Chce ją poznawać, wszędzie doszukuje się przeznaczenia.

Locke nie wierzy w przypadki. Jest człowiekiem serca, emocji, dopiero potem czynów. Wierzy, że wszystko, co się stało, ma głębszy sens. Przeznaczenie wyznacza mu drogę. Doskonały tropiciel, zna się na broni. To on odkrywa tajemniczy bunkier i pozostałości po projekcie Dharma.

Wielokrotnie załamany, oszukany, pogubiony. Kto wie? Prawdopodobnie najbardziej zagubiona postać w całym serialu. Mimo wszystko, w pewnym momencie nabiera cech przywódcy. Staje się przywódcą części grupy rozbitków. Następuje bowiem podział: na tych, którzy wierzą Jackowi i idą za nim, a także na zwolenników Locke’a. Jest też przez pewien czas przywódcą „tamtych”, a więc grupy ludzi, którzy są na wyspie od dawna, a których początkowo wszyscy traktują jak wrogów.

Jeden z najpopularniejszych dialogów między Lockiem a Jackiem:

-Ty jesteś człowiekiem nauki, Jack – mówi Locke.
– Tak, a Ty jesteś kim?
– Jestem człowiekiem wiary. Naprawdę myślisz, że to wszystko wypadek, zbieg okoliczności? Zostaliśmy tutaj ściągnięci z konkretnego powodu. Wyspa nas ściągnęła. To nie jesteś zwyczajne miejsce. Wyspa wybrała również Ciebie. To przeznaczenie. – mówił Locke.