Jaki wpływ mają na nas media?

Na samym początku, kiedy mówimy o „mediach”, musimy tak naprawdę zdać sobie sprawę z tego, co to słowo oznacza. Pewnie wielu z nas, słysząc to hasło, myśli automatycznie o telewizji czy Internecie. Należy się jednak cofnąć do czasów, kiedy to jeszcze ich nie było. Czy to znaczy, iż wtedy media nie istniały? Otóż nie, media towarzyszą nam od zawsze. Dawniej były to po prostu książki, gazety, a nawet przekazy ustne. Oczywiście dziś w tej formie nadal występują, aczkolwiek wraz z rozwojem technologii, dostajemy coraz to nowe media.


Przede wszystkim należy również przemyśleć, iż wszelako rozumiane media mają na nas wielki wpływ, nawet jeśli wcale tak nie uważamy. To właśnie za ich pomocą dowiadujemy się różnych nowych informacji, chociażby wiadomości ze świata. To czego się dowiedzieliśmy zmienia w jakiś sposób nasze myślenie, a my często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Dlaczego? Otóż dlatego, że wcale tego nie chcemy, dzieje się to jednak całkowicie bezwiednie. Decydujemy się na kontakt z mediami zazwyczaj dla rozrywki lub dla dowiedzenia się nowych rzeczy. W tym jednak miejscu zaczyna działać nasza podświadomość, która przetwarza docierające do nas treści i wtłacza nam, często w sposób zmieniający nasze postrzeganie i myślenie. Można więc śmiało zaryzykować stwierdzenie, iż media budują naszą osobowość. Można też dodać, że media stwarzają nową rzeczywistość, którą będąc pod ich wpływem, nieświadomie przybieramy. Pewnie nie wszyscy jesteśmy na ten wpływ otwarci w takim samym stopniu, jednakże nie ma chyba ani jednej osoby, która byłaby na to całkowicie odporna.


O ile od niektórych mediów możemy w pewien sposób, chociażby tymczasowo uciec, tak nie jesteśmy w stanie uciec od wszystkich. Możemy na przykład nie oglądać telewizji czy nie sprawdzać wiadomości w Internecie, ale jak odciąć się od rozmów z innymi ludźmi czy chociażby od słyszenia czyichś rozmów? To już o wiele trudniej zrobić, o ile w ogóle jest to możliwe. W każdej sytuacji, nawet rozmawiając ze znajomymi, jesteśmy podatni na media i na ich wpływ.

Przeczytaj również

1 thought on “Jaki wpływ mają na nas media?

  1. Myślę, że wiele osób powinno zrobić sobie detoks od mediów. Negatywne informacje serwowane przez media działają źle na psychikę.

Comments are closed.