Święta Wojna – o czym był ten serial?

Święta Wojna to kultowy serial, który emitowany był w Telewizji Polskiej w latach 2000-2009. Miał 13 serii, w których łącznie wyreżyserowano 322 odcinki. Niskobudżetowy, pełen błędów, ale doskonale bawił i chętnie do niego wracamy.

Święta Wojna opowiadała o losach emerytowanego górnika Huberta Dwornioka, który zamieszkiwał starą kamienicę w Katowicach przy ulicy Korfantego (w praktyce Żwirki i Wigury/Curie Skłodowskiej). Kamienica jest autentyczna, podobnie jak mieszkanie i wiele innych plenerowych scenerii serialu. W pierwszych odcinkach miał narzeczoną Andzię, która często wyjeżdżała do pracy do Niemiec.

Tutaj po pewnym czasie pojawiła się pierwsza poważna niekonsekwencja, bo Andzia bardzo szybko stała się żoną Bercika, a wielokrotnie w tekstach przewijane są dialogi, że od wielu lat są małżeństwem. Podobne błędy logiczne zdarzały się częściej, ale nie przeszkadzało to w nakręceniu świetnej komedii.

Sam Bercik zapewne nie byłby taki śmieszny, gdyby nie jego były kolega z wojska – Zbigniew Pyciakowski. Zbyszek pojawia się już w pierwszym odcinku, kiedy w wyniku nieporozumienia, zostaje przyłapany przez Andzię w szafie mieszkania Bercika. Niby mądrzejszy i bardziej stonowany, ale z łatwością łapie głupie pomysły kolegi i im ulega.

Trójka przyjaciół szybko się polubiła, a duet Bercik – Zbyszek z każdym odcinkiem próbuje wpaść na genialny biznes. Jeden bardziej irracjonalny od drugiego. Oczywiście, kolorytu dodają też postaci poboczne, choć jakże ważne, jak na przykład sąsiadka Karlikowa, szwagier Bercika, Ernest, a także w późniejszych odcinkach kumple z baru u Alojza: Alojz, Kipuś i Gerard. Ten ostatni także przewija się przez serial od pierwszych odcinków, najczęściej chcąc „pożyczyć pięcioka” na piwo od Bercika.

Serial do dzisiaj cieszy się dużą popularnością. Możemy go czasem zobaczyć w regionalnej telewizji, ale także w Silesia TV, czy Antena TV. Jest też szeroko dostępny w Internecie. Co ciekawe, wiele odcinków nakręcono w plenerowych miejscach i cieszyły się one niesamowitą popularnością. Bercik z żoną i przyjacielem byli kilkukrotnie w Brennej, na zamku Czocha, w Kiermusach pod Białymstokiem, Jarnołtówku oraz kilku innych miejscach. Jeden odcinek nakręcono nawet w kopalni, na działkach w Świętochłowicach czy w wesołym miasteczku w Chorzowie.