Czy warto kupić telewizor 8K? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

8K nie jest już przyszłością, to nowy standard. Jednak wielu konsumentów wciąż ma wątpliwości co do wyboru telewizora.
Mniej więcej kilka lat temu pojawiły się pierwsze telewizory 8K. I jak to często bywa, jeśli chodzi o telewizory i jakość obrazu, to co początkowo było luksusową przyjemnością, szybko stało się nowym standardem. Telewizory 8K nie są już ani egzotyczne, ani drogie, wprowadzając najwyższą możliwą ostrość obrazu do każdego domu.
Ale co jest w nich nowego? Skąd mam wiedzieć, który model jest dla mnie odpowiedni? I dlaczego powinienem wybrać jeden z tych telewizorów, a nie inny? 

Im wyższa rozdzielczość, tym ostrzejszy obraz.

Przede wszystkim zacznijmy od rzeczy oczywistych: rozdzielczość 8K zapewnia znacznie lepszą rozdzielczość niż jakikolwiek inny format obrazu dostępny do tej pory.
Konkretnie, ekrany te są w stanie wyświetlić 7,680 x 4,320 punktów lub pikseli (gdzie 4K UHD to tylko 3,840 x 2,160). Mówimy tu o czterokrotnym wzroście liczby pikseli w porównaniu z najlepszymi telewizorami sprzed zaledwie trzech lat. Różnica w stosunku do Full HD (1920 x 1080) jest jeszcze bardziej uderzająca.
Ponieważ wyświetlane obrazy mają większą liczbę pikseli, wyglądają na lepiej zdefiniowane. Wydają się bardziej naturalne. Drobne szczegóły, takie jak linie kącików ust, szczegóły tęczówki oczu bohatera czy nawet źdźbła trawy na łące są teraz wyświetlane normalnie, a nie w rozmazanych blokach koloru. Nie ma innego wyboru, jeśli naprawdę chcesz cieszyć się kinem jak na dużym ekranie.

Rozmiar i odległość: jak wybrać telewizor 8K do salonu?

Częstym problemem przy zakupie telewizora jest podjęcie decyzji o wyborze odpowiedniego rozmiaru. Do tej pory, im więcej cali, tym obraz był bardziej rozmyty, ponieważ wielkość pikseli tworzących ekran wzrastała, a konkretny rozmiar był zalecany w zależności od odległości, w jakiej będziemy oglądać telewizor. Takie są ogólne zalecenia.


1. Jaki jest najlepszy rozmiar dla telewizora Full HD?

  •     Z odległości 1,5 do 2 metrów: 26-32 cale.
  •     Z odległości 2 do 3 metrów: 32-46 cali.
  •     Z odległości 3 do 4 metrów: 46 do 55 cali.


2. Jaki jest najlepszy rozmiar dla telewizora 4K UDH?

  •     Z odległości 1,5 do 2 metrów: 46 do 55 cali.
  •     Z odległości 2 do 3 metrów: 55 do 85 cali.
  •     Z odległości 3 do 4 metrów: 85 cali i więcej.


3. Jaki jest najlepszy rozmiar dla telewizora 8K?

  •     Z odległości 0,6 metra: 65 cali.
  •     Z odległości 0,8 metra: 75 cali.
  •     Z odległości 1 metra: od 85 cali wzwyż.


Dzięki 8K odległości nie mają już znaczenia. Trzeba naprawdę zbliżyć oczy do ekranu, aby zacząć widzieć pojedyncze piksele, więc jedynym ograniczeniem jest estetyka i dostępna przestrzeń. Cale nie mają już żadnego wpływu na jakość obrazu.

LCD, QLED, OLED: jakie są różnice?

Innym częstym pytaniem jest specyficzna technologia telewizora. Ostatnio producenci zaczęli bardzo konkretnie reklamować rodzaj panelu, który stosują w swoich modelach, co rodzi pytania o ich sprzedaż i osobliwości.
I tak, niektórzy producenci mają telewizory OLED, inni chwalą się QLED-em, lub korzystają z  jeszcze nowszych technologii, takich jak ekrany NanoCell. To są ich cechy charakterystyczne.


    1. LCD.


To ciekłokrystaliczny wyświetlacz. Jest to najbardziej rozpowszechniona technologia ekranów. Jest bardzo tani i niezwykle wytrzymały, ale nieemisyjny. Oznacza to, że piksele nie świecą się same z siebie, ale potrzebują lamp LED (dlatego nazywane są również telewizorami LCD LED), które sprawią, że będą jasne.


    2. QLED.


Technicznie są to telewizory LCD LED, ale z panelem wzbogaconym o warstwę cząsteczek kwantowych lub kropek kwantowych. Punkty te zmieniają kolor w zależności od okoliczności, dzięki czemu mogą wzbogacić chromatyczność obrazu w celu uzyskania wyższej jakości.


    3. NanoCell.


Jest to inny rodzaj ekranu LCD. Telewizory te, o wyższej jakości niż podstawowy LED LCD, wykorzystują filtr nanocząsteczkowy, który pochłania niepożądane światło, zapewniając znacznie głębszą czerń i wysoki kontrast. 


    4. OLED.


Te organiczne panele wykorzystują zupełnie inną technologię niż LCD. Każdy piksel może być indywidualnie włączony lub wyłączony, co sprawia, że są to jedyne telewizory, które mogą zapewnić czystą czerń. Wadą jest to, że ich jasność nie jest tak wysoka.

Obrazy tak ostre, że wyglądają jak prawdziwe!

Już teraz miłośnicy filmów i seriali mają jasność: 8K daje najlepszą możliwą jakość obrazu. Główne platformy streamingowe już je obsługują lub dostosowują swoje treści, a gdy nie jest to możliwe, układy sztucznej inteligencji zawarte w tych zaawansowanych telewizorach odpowiadają za skalowanie z 4K do 8K z wynikami, które naprawdę trzeba zobaczyć, aby uwierzyć.

1 thought on “Czy warto kupić telewizor 8K? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

  1. Dla mnie szczerze mówiąc nie robi różnicy czy obraz jest w 8K. Dla ludzkiego oka jakość jest niezauważalna.

Comments are closed.