Co pomoże Ci przetrwać zamknięcie w domu?

Chociaż narodowy program szczepień już wrócił, to wciąż nie wygląda na to, żebyśmy mieli szybko wrócić do normalności. A nawet kiedy się to już stanie, na pewno spora część z nas dalej będzie pracować zdalnie, bo pracodawcy tak wychodzi taniej. Jak wobec tego przetrwać w domu te kilka następnych tygodni, a może nawet miesięcy? Podstawą jest dbanie o nasze dobre samopoczucie i komfort psychiczny.

Nie zapomnij o odrobinie ruchy


Siłownie są zamknięte, a ostatnio jest raczej za zimno, żeby udać się do parku i poćwiczyć. Na szczęście w naszym mieszkaniu, o ile jego rozmiary nam na to pozwalają, również jesteśmy w stanie zacząć się ruszać. Jeśli spędzamy sporo czasu przed komputerem, idealna może być dla nas joga, która nie tylko nie wymaga od nas znacznego zmęczenia, ale piżmowi nam się rozciągnąć i zrelaksować w przerwie w pracy albo w trakcie gotowania obiadu. Możemy też zainwestować w domową mini siłownię i kupić lub pożyczyć od znajomego ciężarki i ćwiczyć z nimi. Nie próbuj jednak zmieniać mebli w sprzęt sportowy, bo może się to skończyć groźnym wypadkiem.

Utrzymuj kontakt ze światem zewnętrznym


Wychodzenie z domu jest dla nas niezwykle ważne i nie tylko dlatego, że trzeba zrobić zakupy. Przede wszystkim świeże powietrze i słońce dobrze robi naszemu organizmowi i zapobiega powstawaniu niezdrowych zmian skórnych czy problemów z niedotlenieniem mózgu, które może się pojawić, kiedy siedzimy w ciasnym i dusznym pomieszczeniu. Do tego dochodzi jeszcze element społeczny. Nie wystarczy od czasu do czasu zadzwonić do przyjaciółki, żeby pozbyć się nieprzyjemnego uczucia samotności, a czasami wręcz przeciwnie, to tylko pogorszy sprawę. Człowiek jest zwierzęciem stadnym i potrzebuje kontaktu z innymi ludźmi wręcz rozpaczliwie.

Organizuj swój czas jak najwygodniej


Problem z siedzeniem w domu to też problem z pozornie wolnym czasem. Przez to, że codziennie wychodziliśmy z domu, spędzaliśmy masę czasu na dojazdy i przygotowania swojego stanowiska, a do tego niejednokrotnie zostając po swoich godzinach, aby posprzątać lub przeliczyć towar, nie do końca mamy poczucie tego, ile realnie mamy wolnego czasu siedząc w domu. Przez to bardzo często go marnujemy na przeglądanie social media czy oglądaniu seriali, zamiast wziąć się do roboty, która zostanie nam na ostatnią chwilę. Dlatego organizacja czasu w trakcie zamknięcia w domu pomoże nam wprowadzić trochę porządku do naszej codzienności.

Zadbaj o swoje otoczenie


Wykorzystaj swój czas i posprzątaj przestrzeń, w której na co dzień się znajdujesz. Zadbaj o czyste miejsce pracy i nie gromadź niepotrzebnie rzeczy na kupkach, kiedy możesz odnieść je na ich miejsca. Tak samo zadbaj o cały dom lub mieszkanie. Brudne albo zabałaganione otoczenie może wpływać na nasz nastrój i wywoływać u nas uczycie samotności, niepokoju, odosobnienia i wypływać na nasze tempo pracy. Czysta przestrzeń co prawda nie sprawi, że nagle poczujemy się jak w niebie, ale na pewno poprawi naszą koncentrację i da nam większe poczucie bezpieczeństwa, niż brudna kuchnia czy sypialnie z niepościelonym łóżkiem na środku i ubraniami walającymi się w nieładzie po szafie.